За да ни защитава от вредните UV лъчи, кожата поддържа пигмент, наречен меланин. Той е причината за появата на тъмния тен, който придобиваме по време на слънчеви бани, било то на плажа или в солариума. Благодарение на меланина, кожата ни е в състояние да потъмнее, като по този начин ни осигурява мечтания тен.
Излагането на слънце е сред първите причини за появата на пигментни петна, тъй като слънчевата светлина е и източник, посредством който се подпомага производството на меланин. Това е пигментът, който играе ролята на естествен слънцезащитен крем за кожата, предпазвайки ни от вредните UV лъчи. Но прекомерните слънчеви бани могат да нарушат този процес и да доведат до хиперпигментация. След самото развиване на това състояние, слънцето може да изостри проблема, правейки петната още по-тъмни.
Използването на слънцезащитен крем със SPF най-малко 30. Ако кожата ви е твърде чувствителна, е добре да използвате SPF 50. Достатъчно добрата защита от слънцето и тази, съобразена с вашия тип кожа, намалява вероятността от поява на пигментни петна.
Ограниченото излагане на слънце също може да помогне за намаляване на шанса от появата на хиперпигментация-носете защитно облекло като шапки, очила и дрехи, които блокират до голяма степен слънчевата светлина.
Избягването на някои лекарства, билки или съставки, които причиняват хиперпигментация при употреба, също може да помогне за предотвратяването ѝ.
Пигментът меланин се синтезира от клетки, наречени меланоцити. В случаите, когато сте изложени на коварни слънчеви лъчи за прекалено дълго време, вследствие от защитна реакция, меланоцитите започват да произвеждат прекомерни количества меланин. Това води до образуването на пигментни петна, в които излишният пигмент се е натрупал, когато не е бил разпределен равномерно.
Мелазма или пигментни петна по време на бременност - Този тип хиперпигментация обикновено е най-безвредният и се характеризира с появата на кафяви петна по бузите, по носа и зоната около него и над горната устна. В тези случаи мелазмата може да изчезне след раждането или след намаляване на приеманата доза хормонални контрацептиви.
Старчески или слънчеви петна - Старческите петна, известни още като слънчеви, се образуват при продължително излагане на слънце. За появата им оказват влияние още възрастта и цвета на кожата. Например това състояние се среща по-често при по-тъмни хора, защото те обикновено имат повече от пигмента меланин в организма, за разлика от хората с по-светъл цвят на кожата.
Пост-възпалителни пигментни петна - Появява в резултат от някакво възпаление или нараняване. При някои от тези два процеса, се освобождава прекомерно количество меланин, като излишното е това, което предизвиква образуването на пигментни петна. Вредните слънчеви лъчи сами по себе си не могат да предизвикат това състояние, но могат да го влошат.
Химичен пилинг - Киселините, които се използват за извършването на химичния пилинг, помагат да се изчистят несъвършенствата по кожата. Те могат да се справят и с проблеми като акне или петна, появили се при бременност. Процедурата по пилинг използва химичен разтвор, който премахва мъртвите и увредените кожни клетки, като стимулира растежа на нови.
Лазерна терапия - Премахването на пигментни петна, посредством лазерна терапия, е процедура с подобен ефект като при химичния пилинг. При нея квалифициран дерматолог обработва мястото на хиперпигментацията с лазер. Обикновено са необходими около 4 или 5 процедури за да се постигне желаният ефект.
Използването на подходяща козметика - Използването на слънцезащитни кремове и такива борещи се с пигментни петна.